Izmenama i dopunama Zakona o finansiranju lokalne samouprave ukinut je određeni broj lokalnih komunalnih taksi, definisani su najviši mogući iznosi a preduzetnici i mala pravna lica koja imaju godišnji prihod manji od 50.000.000,00 dinara oslobođeni su plaćanja određenog broja taksi. Ove izmene stupile su na snagu 01.10.2012. godine.
Izmenama Zakona predviđeno je ukidanje obaveze plaćanja lokalne komunale takse za isticanje firme na poslovnom prostoru, takozvane firmarine i to za preduzetnike i mala pravna lica (svrstana tako prema kriterijumima koje definiše Zakonu o računovodstvu i reviziji) koja imaju godišnji prihod do 50.000.000,00 dinara.
Srednja pravna lica i preduzetnici i mala pravna lica sa godišnjim prometom preko definisanog iznosa plaćaju firmarinu u godišnjoj vrednosti od najviše dve prosečne zarade po zaposlenom.
Velika pravna lica od 01.01.2013. godine plaćaće firmarinu u godišnjem iznosu od najviše tri prosečne zarade po zaposlenom.
Referentna je prosečna zarada na teritoriji jedinice lokalne samouprave za period januar-avgust iz godine koja prethodi godini obračuna.
Određene delatnosti, kao što su bankarstvo, osiguranje, proizvodnja i trgovina naftom i njenim derivatima, duvanskim proizvodima, telekomunikacije, elektroprivreda, kazina itd. izuzeti su od ovih ograničenja. Za njih je gornja granica za plaćanje firmarine postavljena na nivou od deset prosečnih zarada po zaposlenom.
Poštovani,
bila bih Vam zahvalna, ukoliko biste mi dali savet kako popstupiti u sledećoj situaciji:
Zakupcu smo izdali poslovni prostor u periodu od 15.01.2016 – 15.01.2019. i Ugovorom je regulisano da zakupac svakog meseca uplaćuje odredjeni iznos zakupnine, da mu se za svaku uplatu izdaje avansni račun, a da mu se račun za zakup izdaje jednom godišnje. Po svakom izdatom avansnom računu plaćamo PDV. Sada je došlo vreme da izdamo raču za prvu godinu korišćenja prostora (naravno po računu nema plaćanja, potsživanje ćemo zatvoriti iz avansnih uplata). Moje pitanje se odnosi na to u koju evidenciju, za obračun PDV-a se unosi taj račun? Da li se unosi u knjigu izlaznih računa (meni je nelogično, jer po tom računu nemamo obavezu obračuna i plaćanja PDV-a) ili se unosi u knjigu izlaznih avansnih računa (kao odbitna stavka, obzirom da je PDV već plaćen po avansnom računu).
Unapred puno hvala
Gospodo,
Budite ljubazni pa korigujte ovu grubu omašku koju ste naveli: 50.000,00 dinara
– nije nego je 50.000.000,00 dinara !!!!!!!!!! – samo zbunjujete ljude !
Hvala što ste mi skrenuli pažnju na grešku! Srdačan pozdrav!
da li je i sada na snazi takav zakon ,jer sam dobio da platim za isticanje firme u prethdnih 6 godina .unapred hvala
Poštovana,danas sam saznao da u gradskoj poreskoj službi imam dug za gradsku komunalnu taksu za isticanje firme u iznosu od 86000rsd od toga je glavnica oko 50000. Nisam siguran od kada je taj dug. Radi se o udruženju barmena koje je registrovano na moju kućnu adresu i u realnosti nikada nije postojalo isticanje firme?
Šta da radimo,pomoć!?
Poštovani,
Proverite od kada je dug i da li je možda došlo do zastarevanja. Ove informacije potražite u lokalnoj poreskoj administraciji.
Srdačan pozdrav!
Da li smo u obavezi plaćanja lokalne komunalne takse po članu 42 Zakona o trgovini ako nemamo istaknutu firmu na poslovnom prostoru, bavimo se posredovanjem u prodaji poljopšrivrednih sirovina , šifra 4611, kancelarija se nalazi u dvorištu porodične stambene zgrade , nema istaknutu firmu i nema maloprodaju, hvala
Postovani da li je potrebno da se prijavim za komunalnu taksu za isticanje firme ,preduzetnik sam i god.prihodi ne prelaze pola miliona,
Poštovani,
Treba da izvršite prijavu, ali ako ne prelazite prihod od 50 miliona dinara i ne obavljate neku od posebno pobrojanih delatnosti u zakonu (banke, osiguravajuće kuće, kockarnice itd) oslobođeni ste takse i nećete je plaćati.
Svako dobro!